خدمت

ارزیابی و امکان‌سنجی

اصطلاح عملکرد عموما اشاره به عملکرد مالی دارد؛ این مسئله می‌تواند در برگیرنده فروش، سود خالص، حاشیه ناخالص، یا دیگر سنجه‌های مطلق مالی و حسابداری شود. این‌گونه معیارها می‌توانند در ارزیابی رشد یک شرکت یا واحد کسب و کار معین در طول دوره‌های زمانی مختلف مفید باشند، ولی به طور خاص برای ارزیابی عملکرد شرکت در مقایسه با شرکت‌هایی با اندازه‌های متفاوت یا شرکت‌هایی که در صنایع متفاوت فعالیت می‌کنند، این معیارها نمی‌توانند مفید واقع شوند.

انواع ارزیابی و امکان‌سنجی

تعریــف

ارزیابی و امکان‌سنجی

ارزیابی فنی، بازار، مالی و اقتصادی طرح‌های فناورانه جهت ارائه خدمات مالی

ارزیابی یک طرح را می‌توان از جنبه‌های مطالعه‌ی بازار، توجیه‌پذیری فنی و تحلیل اقتصادی بررسی کرد.

مطالعات بازار، جنبه‌های مختلف طرح در بازار محصولات یا خدمات از جمله عرضه، تقاضا، مصرف، بازار هدف و... را مطالعه و بررسی می‌کند.

ارزیابی فنی، ابعاد مختلف فنی طرح از جمله دانش فنی، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز و ساختار اجرائی آن را مورد مطالعه قرار می‌دهد.
در بخش تجزیه و تحلیل مالی، شاخص‌های مختلف مالی و سودآوری طرح با استفاده از اطلاعات بخش‌های قبلی گزارش و براساس اصول و استانداردهای اقتصاد مهندسی به‌دست‌آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و براساس آن شاخص‌ها درخصوص نحوه‌ی اجرای طرح تصمیم‌گیری می‌شود.

نظارت فنی و مالی بر اجرای طرح‌های فناورانه

ظهور روش‌های نوین نظارت مالی نظیر راه‌اندازی سامانه نظارت آنی خزانه‌داری کل کشور و سامانه سنا در دیوان محاسبات، ناشی از روند روبه‌رشد تدوین استانداردها در ایران و لزوم ارائه‌ی صورت‌حساب سالیانه عملکرد بودجه کشور است. حسابرسی هوشمند عملکرد شرکت‌ها، در صرفه جویی زمان و ارتقای مسئولیت‌ها نقش بسزایی دارد؛ به همین جهت، نظارت فنی و مالی بر طرح‌ها موجب کاهش هدررفت انرژی و زمان خواهد شد.

تدوین طرح کسب‌وکار (BP) و تهیه گزارش‌های توجیهی اقتصادی طرح‌ها (FS)

یک طرح کسب‌وکار یا بیزینس پلن (BP)، سندی است که به کسب‌وکارها درباره‌ی محصولات و خدمات، چگونگی بدست آوردن پول، رهبری و منابع انسانی، تأمین مالی، مدل‌های عملیاتی و دیگر جزییاتی که برای موفقیت ضروری هستند، به طور مفصل توضیح می‌دهد. کارآفرینان معمولا در هنگام راه‌اندازی کسب‌وکار جدید خود آن را می‌نویسند. در حالی که کسب‌وکارهای با سابقه معمولا بیزینس پلن را هنگام تغییر جهت و یا استرتژی شرکت می‌نویسند.

طرح توجیهی (FS) یک برنامه‌ریزی و مطالعه‌ی دقیق و هدفمند در رابطه با احداث و اجرای یک پروژه‌ی اقتصادی یا یک ایده‌ی کسب‌وکار است که در آن تلاش می‌شود تا ابعاد مختلف و جزئیات گوناگون اختصاصی و تجزیه و تحلیل مالی مطالعه گردد. این مطالعات به عنوان یک طرح امکان‌سنجی شرایط و ضوابط عملیاتی بودن پروژه‌ی اقتصادی را ارزیابی می‌کند و به دنبال پاسخ به این پرسش کلی است که آیا این ایده‌ی کسب‌وکار در قالب یک پروژه‌ی اقتصادی قابلیت اجرایی دارد یا خیر.

اعتبارسنجی و رتبه بندی شرکت های متقاضی خدمات مالی

مهمترین نکته برای رتبه‌بندی شرکت های پیمانکاری تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در اعضای هیئت مدیره، رزومه کاری فراهم آمده وتوان مالی می باشد اما در اعطای رتبه به شرکت های مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت نیز مورد سنجش قرار می گیرد. معیار ارزیابی شرکت‌ها علاوه بر قیمت‌های پشنهادی جهت انجام پروژه، میزان توان فنی و سوابق کاری آنها نیز می باشد. این میزان توان فنی و سوابق کاری که متشکل از نیروها و سوابق کاری آنها، تجربه‌ی کاری و توان مالی شرکت است را با امتیاز رتبه‌بندی می نمایند.

مقالات مرتبط ارزیابی و امکان‌سنجی

درخواست این خدمت

برای درخواست این خدمت برای ما پیام ارسال نمایید تا همکاران ما باشما تماس بگیرند.

تجربه های این خدمت