10 شرکت یونیکورن در دنیای استارتاپی

در سال ۲۰۱۳ تعداد استارتاپ‌های یک میلیارد دلاری به قدری کم بود که با لقبی افسانه‌ای خطاب شدند اما با سرعت گرفتن رشد استارتاپ‌ها در دنیا، یونیکورن‌ها افزایش چشمگیری پیدا کردند. این افزایش تعداد، اصطلاحات جدیدی را درباره توصیف شرکت‌هایی که یا از مرز یونیکورن بالاتر می‌روند (دکاکورن‌ها و هکتاکورن‌ها) و یا در آستانه یونیکورن شدن هستند (مینی کورن‌ها و سونی کورن‌ها) به وجود آورد.

28 خرداد 1401

چه شرکت‌هایی یونیکورن (Unicorn) می‌شوند؟

یونیکورن‌ها شرکت‌هایی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار و دارای مالکیت خصوصی هستند.

طبق این تعریف ممکن است استارتاپی بسیار بزرگ و معروف باشد اما در دسته یونیکورن‌ها جای نگیرد چرا که شرط یونیکورن شدن، داشتن مالکیت خصوصی است.

بیش‌ترین درصد یونیکورن‌ها، متعلق به شرکت‌های معرفی نرم افزار است. اما نمی‌توان گفت که صرفا شرکت‌های تکنولوژی محور قابلیت یونیکورن شدن دارند بلکه هر استارتاپی در هر زمینه‌ای می‌تواند به این جایگاه دست پیدا کند.

تا ابتدای سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰۰۰ شرکت یونیکورن معرفی شده‌اند که در ادامه ۱۰ مورد از آن‌ها را که جزو با ارزش‌ترین استارتاپ‌ها هستند معرفی می‌کنیم:

 

 

۱.Bytedance

بایت دنس یک شرکت چینی فعال در زمینه هوش مصنوعی است و پلتفرم‌های اینترنتی طراحی می‌کند. در سال ۲۰۱۲ تاسیس و در ۲۰۱۷ یونیکورن شده است. معروف‌ترین طرح این شرکت اپلیکیشن «TikTok» است که در چند سال اخیر تبدیل به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها شده است.

۲. Space X 

شرکت آمریکایی متعلق به ایلان ماسک که در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۲ یونیکورن شد.

اسپیس ایکس در زمینه اکتشافات فضایی و مخابراتی و ساخت محصولات مرتبط با صنعت هوافضا فعالیت می‌کند.

 

۳.Stripe

یک شرکت استارتاپ فناور در حوزه فین‌تک که در سال ۲۰۱۱ در آمریکا راه‌اندازی شد و در ۲۰۱۴ وارد لیست یونیکورن‌ها شد. 

استرایپ توسعه دهنده بسترهای پرداخت اینترنتی است و برای کسب و کارهای مختلف، صفحات پرداخت آنلاین ایجاد می‌کند.

 

۴. Klarna

کلارنا هم یک شرکت یونیکورن دیگر در حوزه فین‌تک است. سرویس پرداختی که بر خلاف اکثر یونیکورن‌های برتر که چینی یا آمریکایی هستند، در سوئد شکل گرفته و تبدیل به بزرگ‌ترین بانک اینترنتی در اروپا شده است.

کلارنا در بین دیگر استارتاپ‌ها از یونیکورن‌های نسبتا قدیمی است. از سال ۲۰۰۵ مشغول به فعالیت است و در ۲۰۱۱ یونیکورن شده است.

(* اصطلاح یونیکورن از ۲۰۱۳ رایج شده است اما از سال ۲۰۰۳ هر شرکتی که به ارزش بیش از یک میلیارد دلار رسیده است یونیکورن محسوب می‌شود.)

 

۵. Epic games 

شرکت ساخت و توسعه دهنده بازی‌های ویدیویی که از سال ۱۹۹۱ در آمریکا مشغول به فعالیت شد و با ساخت موتور بازی‌سازی آنریل به شهرت زیادی رسید و در ۲۰۱۸ یونیکورن شد. بازی معروف فورتنایت تنها یکی از بازی‌های ساخته شده توسط این شرکت است که تا ۲۰۲۰ بیش از ۳۵۰ میلیون اکانت داشت.

۶. Canva

شرکت استرالیایی سازنده نرم افزار گرافیکی معروف کنوا که در ۲۰۱۳ راه اندازی و در ۲۰۱۸ وارد لیست یونیکورن‌ها شد. از ویژگی‌های مهم کنوا این است که در این برنامه هر کس با هر میزان دانش و مهارت در خصوص گرافیک می‌تواند پوستر، کارت، لوگو و ... طراحی کند.

 

۷. checkout.com

شرکت انگلیسی در زمینه پرداخت‌های اینترنتی و تجارت الکترونیک است. از سال ۲۰۱۹ وارد فهرست استارتاپ‌های یونیکورن شده است.

 

۸. Instacart

سوپر مارکت آنلاین و واسطه‌ای بین خرده‌فروشان مواد غذایی و خریداران در آمریکا و کانادا است. در ۲۰۱۲ تاسیس و دو سال بعد یعنی در ۲۰۱۴ یونیکورن شده است.

 

۹. Databricks 

شرکتی آمریکایی در زمینه ارائه داده‌های عمومی و بزرگ برای شرکت‌ها و پروژه‌های دیگر در صنایع مختلف است که از سال ۲۰۱۹ یونیکورن شده است.

مدیرعامل ارشد دیتابریکس، علی قدسی، کارآفرین مطرح سوئدی-ایرانی، است. 

 

۱۰. Revolut

بانک الکترونیکی که نوآوری آن در زمینه پشتیبانی از ارزهای دیجیتال و وارد کردن آن‌ها به خدمات مربوط به کارت‌های اعتباری است.

ریولت در انگلیس شکل گرفته است و از سال ۲۰۱۹ یونیکورن شده است.

 

تمامی شرکت‌های یونیکورن با اینکه در حوزه‌های مختلف فعالیت‌ می‌کنند، دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که آن‌ها را تبدیل به شرکت‌هایی با ارزش در بین استارتاپ‌های سراسر دنیا کرده است:

-این استارتاپ‌ها در ارائه خدمات و محصولات خود نوآوری دارند و دست به تحول می‌زنند.

-اغلب آن‌ها فناوری را محور کار خود قرار داده‌اند.

-طبق نیاز مشتری عمل می‌کنند و سعی در تغییر سبک زندگی مشتریان خود به سمت آسودگی و راحتی بیشتر دارند.

 

 

 

چه شرکت‌هایی دکاکورن (Decacorn) می‌شوند؟ 

شرکت‌هایی با ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار، «دکاکورن» هستند.

یونیکورن‌هایی که گسترده می‌شوند و توسعه می‌یابند تبدیل به دکاکورن می‌شوند. دکاکورن‌ها علاوه بر سرمایه زیاد، مدل درآمدی منحصر به فردی دارند که آن‌ها را تبدیل به چنین شرکت‌هایی کرده است.

طبق آمار سایت explodingtopics تا سال ۲۰۲۲، مجموعا ۳۲ دکاکورن در جهان وجود دارد.

دکاکورن‌ها در کشورهای چین، آمریکا، سوئد، برزیل، هند، استرالیا، انگلیس و سنگاپور تاسیس شده‌اند که از بین آن‌ها آمریکا با ۱۵ شرکت و چین با ۹ شرکت بیش‌ترین سهم را در لیست دکاکورن‌ها دارند.

 

 

هکتوکورن‌ها (Hectocorn) چه شرکت‌هایی هستند؟ 

شرکت‌های اپل، گوگل، مایکروسافت، متا (فیس بوک)، اوراکل (Oracle) و سیسکو (Cisco) که ارزش آن‌ها بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است، هکتوکورن هستند.

مشخصه هکتوکورن‌ها تکنولوژی محور بودن آن‌ها است.

 

مینی کورن‌ها (Minicorn) و سونی کورن‌ها (Sonicorn)

مینی‌کورن‌ها، استارتاپ‌هایی با ارزش بیش از یک میلیون دلار هستند. این شرکت‌‌ها در جایگاه قبل از یونیکورن‌ها قرار دارند و تنها چند قدم تا یونیکورن شدن فاصله دارند.

و سونی‌کورن‌ها،‌ شرکت‌هایی هستند که به دلیل داشتن پتانسیل بالا و آینده خوب، سرمایه‌گذاران به آن جذب می‌شوند و مسیر رسیدن به ارزش یک میلیارد دلاری (یونیکورن شدن) را برای استارتاپ هموار می‌کنند.

 

 

منابع؛

cbinsights.com

explodingtopics.com

finfan.vn

dictionary.com

مقاله های مشابه